• kıl çadır kamelya

  OSMANLI YÖRÜK ÇADIRI

  ORJİNAL YÖRÜK KIL ÇADIRLARI
 • geniş kafe kıl çadır

  FARKLI DESENLERDE ÇADIRLAR

  OTAĞ TİP YÖRÜK ÇADIRLARI
 • kamelya yörük çadır

  CAZİP FİYATLI KIL ÇADIRLAR

  HEM UCUZ HEM KALİTELİ
 • otantik kafe çadırı

  OTANTİK GÖRÜNÜM İSTEYENLERE

  ESKİTME TARZI KIL ÇADIR
 • kıl çadır kulube

  KAFE VE RESTORANLAR İÇİN

  DEKORASYON AMAÇLI ÇADIRLAR

27 Eylül 2011 Salı

Kıl Çadırı ve Bozdoğan Olukbaşı Köyü Hakkında

Kıl çadırı ilçemiz Olukbaşı köyünün bilinen tarihi tahmini 1000 yıldır. Köyün içerisinde Rumlara ait mezarlar ,1 adet hisar bulunmaktadır. Aydın İl Kültür Müdürlüğü Müzeler Müdürlüğünün yaptığı araştırmaya göre Hicri 1250 ‘li yıllara ait Müslüman mezar taşları bulunmuştur. Köyün eski adı Biresse ’ dir. Biresse ’nin köy yöresel dilinde “İsa” ya “ese” denmektedir. Köyün Biresse olan eski adının bir İsa’nın birleşmesinden oluştuğu söylenmektedir. Olukbaşı köyünde kıl ticareti 1000 yıldan beri yapılmaktadır. Köyde üretilen kıl mamullerinin genel adına “mutaf” denilmektedir.
Ticaret yüzyıllardır develerle 1800’li yıllarda demiryolunun Nazilli’ ye gelmesiyle demiryolu ulaşımıyla yapılmış daha sonra karayolu ile yapılmıştır. Köye Türkiye’nin her tarafından kıl getirmekte olup yine Türkiye’nin her bölgesine mamul maddeler satılmaktadır. 1978 yılında Arap ülkelerine ilk defa çadır ihracatı başlamıştır.1990 yılına kadar ihracattan büyük gelirler elde edilmiş 1990 yılındaki Irak savaşından sonra ihracatta büyük gerilemeler görülmüştür. 1990-2000 yıllarında fabrikasyon üretime dönülmüş,çadır üretimi % 95 oranında fabrikalarda üretilmektedir. Keçi kılından elde edilen kaşmir ham olarak Almanya,İtalya,Amerika ve Çin’e ihraç edilmektedir. Yurt içine turistlik amaçlı çadır üretimi ve satışı devam etmektedir.
ÖZELLİKLERİ
Kıl çadırı yazın serin, kışın sıcak tutar.Ateşle yanmaz,üzerinde yılan akrep yürüyemediği için daha güvenlidir. Kıl çadırında kışın yağmurlu havalarda gözenekler kapanır yağmur ve soğuk girmesini engeller ,yazın ise gözenekler açılır rüzgarın geçmesini sağladığı için sirkülasyon dediğimiz olay meydana gelir serin olur.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için değerlidir. İlginiz için teşekkürler.

Osmanlı Yörük Çadırı - otağ otantik tip keçi kıl çadır fiyatları

Otağ tip yörük çadırları, otantik çadırlar, keçi kılından yapılmış çadırlar (kıl çadır) imalatı, dokumacılığı, satış ve kurulumu yapan; kafe, restoran ve bahçe düzenlemeleri için farklı modellerde özgün dekorasyon fikirleri sunan bir firmayız.

Kıl çadır ve yörük çadırı nedir. Nerelerde kullanılır. Nasıl yapılır; fiyatları nelerdir. Dokuma çadırlar. Kamelya çadırları. İftar çadırları, Oba çadırı, otağ çadır, otantik çadırlar. Türkmen çadırı,kara çadır, moğol çadırı, çoban çadırları. Çadır modelleri. Kurulum, satış ve kiralama hizmetleri. Restoran, otel, kafe, park ve bahçeler için doğal çadırlar. Gölgelik çadırlar, iftar çadırları, halı saha çadırları. Tesisler ve gözleme için çadırlar. Yörük çadırı, kıl çadırı, yörük çadır, kılçadır Kıl çadır, yörük çadırı nedir? Kıl Çadırı, yörük Çadırı. Kıldan çadırlar, kıl çadırı imalatı, kıl çadır fiyatları, oba otağ tipi yörük kıl çadırları. Dokuma çadırlar. Kamelya çadırları. Oba çadırı, otağ çadır, otantik çadırlar. Türkmen çadırı,kara çadır. Çadır modelleri. Restoran, otel, kafe, park, bahçeler için doğal çadırlar. Gölgelik çadırlar, iftar çadırları, halı saha çadırları. Tesisler ve gözleme için çadırlar. Yörük çadır, kılçadır. Branda ve Tente Türklere Has Kıl Çadırları, Otağ, Oba Tipi Yörük Çadırıları, Kıl Çadır Dokumacılık Kıl Çadır keçi kılından imal edilir. Keçi kılı tamamen doğal bir üründür. Kıl Çadırı yapımında kullanılan keçi kılları; eğer el dokuma çadır seçilirse, hiçbir katkı maddesi içermez. Ancak makine üretimi ürünler tercih edilirse içerisinde sağlamlaştırıcı çok az yabancı maddeler içerebilir. Yörük çadırı olarak da adlandırılan kıl çadırı binlerce yıldır yörüklerin ve göçebelerin adeta evi ve yurdu olmuştur. Türklerin kullandığı otağ tipi çadırlar yine kıldan yapılmıştır. Aslında otağ çadırlarından kalan otağ ismi bugün oda olarak karşımıza çıkar. Obalarda kullanılan bu tip çadırlar günümüzde evimize kadar gelmiş görünüyor. Doğa dostu olması da aslında günümüzün en büyük dertlerinden biri olan çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Kubbeli tip, Otağ tip , Oba Tip, Şemsiye Tipi Çadırları kıldan inşa etmek mümkün. Kıl çadırının kullanılması için mekan sınırlaması yok gibidir. Her türlü mekanda; park, bahçe, kafe, restoran ve otel bahçelerinde gölgelik ve görsellik amaçlı kullanılabilir. Osmanlı mekan dekorasyonu, türkmen çadırı, moğol çadırı düzenlemelerinde kıl çadır kullanılmakta. Kıl çadır dokumacılığı özellikle Ege Bölgesinde yaygınlaşmıştır. Kıl çadır dokuma hem el tezgahlarında hem de makinlerde yapılmaktadır. Dokumacılık sektöründe gittikçe ön plana çıkmaktadır kıl çadırları.